De smaak van De Keyser : negende aflevering
2008: In de oorlogsarchieven vindt Alessandra documenten over Alfred. Op een foto staat ook Thieu, de echtgenoot van de vriendin van Helena …
1960: Helena ontmoet Marchoul. Die geeft zijn versie van hoe Alfred tijdens de oorlog is omgekomen.
Vier Limburgse jenevers samen in geschenkverpakking
In ‘De Smaak van De Keyser’ is Helena op zoek naar de pure smaak van jenever. De Limburgse jeneverstokers deden een aardig geslaagde poging om deze ideale jenever te maken. Ze stellen hun ultieme smaken gezamenlijk voor onder het kwaliteitslabel ‘De Smaak van De Keyser’. Dit label werd ontwikkeld door het marketingbureau Impuls en werd voorgelegd aan alle stokers, die er hun goedkeuring aan verleenden.
De pompelmoesjenever (20 % vol) van Distillery Massy uit Houthalen-Helchteren vindt een mooie balans tussen het zuivere sap van roze pompelmoes en gedistilleerd. Deze vruchtenjenever is een frisse verpozing voor liefhebbers van een perfecte combinatie van zuur en bitter! Verkoopprijs: 6,50 euro
De Extra Fryns (35 % vol) van Etn. P. Bruggeman uit Gent is het resultaat van eeuwenoude Hasseltse productiemethodes. De moutwijn wordt gedistilleerd uit rogge en gerst en gearomatiseerd met jeneverbes en andere kruiden. Hasseltse jenevergeschiedenis in een fles! Verkoopprijs: 8,90 euro
De graanstokerij Konings uit Zonhoven vertrekt voor de eenmalige productie van Hasseltse graanjenever (35 % vol) van een oud Hasselts recept. Vakkennis en doorproefde productiemethodes leveren een uitgesproken graansmaak met een kruidige toets. Eerlijk en robuust! Verkoopprijs: 8,90 euro
In de Elixir Wissels uit Hasselt (35 % vol) spelen aromatische kruiden en specerijen de hoofdrol. Kaneel en steranijs halen daarbij de bovenhand. Stokerij Wissels bezorgt de fans van een zoete likeur een ideaal excuus: een levenselixir voor lekkerbekken. Verkoopprijs: 9,60 euro
Het hele assortiment is te koop in het Nationaal Jenevermuseum in Hasselt en de gespecialiseerde handel. De vier flesjes van elk een halve liter geestrijke drank zijn ook verkrijgbaar in een feestelijke geschenkverpakking (stevig houten kistje) voor 37,50 euro.
Documentaire ‘De Getuigen van De Keyser’ (op Canvas+)
Canvas+ programmeert op maandag 26 januari ‘De getuigen van De Keyser’, een documentaire over mensen die in realiteit in gelijkaardige situaties verkeerden als de fictieve karakters uit de tv-reeks. We maken kennis met een aantal mensen die het allemaal écht hebben beleefd.
Het is een document geworden waarin de realiteit de fictie overstijgt. De oorlogsthema’s die centraal staan in de fictiereeks, worden uitgediept op basis van persoonlijke en pakkende getuigenissen: het krijgsgevangenschap, de bezetting, de relaties met de Duitse soldaten, verlies, overleven en overlevering. Zo krijgen we een terugblik op het oorlogsverleden door de bril van het geheugen van deze getuigen.
In ‘De Getuigen van De Keyser’ maken emotionele en menselijke verhalen de historische en politieke feiten tastbaar en écht. Deze documentaire is een productie van de makers van ‘De Smaak van De Keyser’ (Caviar). Ze maakt volop gebruik van de research voor die fictiereeks. Daarnaast brengt Canvas+ ook een aantal andere programma’s over de Tweede Wereldoorlog in ons land.
Maandag 26 januari om 20.35 uur op Canvas+
Symposium ‘Oorlog en waarden’ met bal anno ‘40
Iedere oorlog – kijk maar naar wat zich momenteel in Gaza afspeelt – is een drama, met bombardementen, razzia’s, arrestaties, dood en vernieling, angst, honger … Het departement Lerarenopleiding van de Provinciale Hogeschool Limburg organiseert een symposium rond het thema ‘Oorlog en waarden’. Sprekers zijn:
- Marx Devries, verzetsman tijdens WO II
- Paul Baeten, overlevende van een concentratiekamp
- Roger Rutten, schrijver over ‘wit en zwart’ in de oorlog
- Luc De Vos, professor Krijgsgeschiedenis
- Ruben Pluymers, luitenant in het Belgische leger, over oorlog vandaag
Het symposium begint om 14 uur en sluit om 17 uur af met een debat tussen alle sprekers.
Verder ligt er een massa documentatie ter inzage en zijn er films over verzet en vergelding. Na 18 uur kun je eten in militaire stijl en vanaf 20 uur begint een bal met muziek uit de jaren ‘40 en ‘50.
Woensdag 4 februari, Provinciale Hogeschool Limburg, blok D, Elfde Liniestraat 24 in Hasselt.
Hasseltse Smaakavonden vrijwel volgeboekt
In Hasselt kunnen 200 geïnteresseerden iedere zondagavond de serie samen bekijken op een unieke locatie die met de aflevering te maken heeft. De uitzending start al om 20.30 uur. Dat is 45 minuten vroeger dan de aflevering op tv. Vanaf 20 uur word je verwelkomd met een ‘drèpke’. Inschrijven bij Toerisme Hasselt is wel noodzakelijk. Maar wees snel: ze zijn bijna allemaal volgeboekt!
- 1 februari Gerechtshof, Havermarkt 10 (met de actrices Marieke Dillis, de jonge Helena, en Lotte Pinoy, de jongere Martine)
- 8 februari Stadhuis, Groenplein 1 (met de regisseurs Frank Van Passel en Jan Matthys)
Gratis. Reservaties: tel. 011 23 95 40 of toerisme@hasselt.be