Verrassend Turnhout is de bakermat van het kaartspel

In vele gezinnen zal bij regenachtige dagen de vraag, waar naartoe, gesteld worden. Als antwoord hierop trok reisreporter Annemie met haar gezin een dagje naar Turnhout, de stad  van waaruit speelkaarten de wereld veroverden. Leuk was dat de Kempense metropool meerdere troeven in huis bleek te hebben.

De Kempen door de eeuwen heen
Het was de Romeinse schrijver Plinius die omstreeks het begin van onze jaartelling de huidige Kempen Taxandria noemde. In het statige’Huis metten thoren’, op één na het oudste burgerhuis, krijg je een kijk op de Kempense regio door de eeuwen. Wie bij het binnenkomen een oud, muf en saai geheel verwacht zal verrast zijn. Verdeeld over verschillende kamers,  verdiepingen en per thema blijft de collectie zowel oud als jong boeien.

Op het gelijkvloers wandel je door het oude verenigingsleven, langs uithangborden en zelfs in een  kant- en servieskamer. In de traphal trekt de valkenjacht meteen onze aandacht. Oog in oog staan met deze roofvogel maakt een sterke indruk op de kinderen. Een mooie oude eiken trap leidt ons naar de volgende verdiepingen. Ook de imposante pronkkast uit 1740 met offerblok blijkt de kinderen te fascineren. Dit volkskundig museum mag best boeiend en kindvriendelijk genoemd worden, een minpuntje is toch wel het ontbreken van informatie bij de voorwerpen. Hierdoor ben je enigszins verplicht om het informatieboekje aan te schaffen.

Begijnen waren sterke vrouwen
Op een boogscheut van het Taxandriamuseum bevindt zich het 13de eeuwse begijnhof. Daarom beslissen we om even door dit Unesco werelderfgoed te wandelen. We passeren de voormalige woning van pastoor Mermans, dat thans het Begijnhofmuseum huisvest. Het dagelijkse leven van de begijnen intrigeert ons dermate, waardoor we besluiten om er even binnen te wandelen.

Deze hardwerkende vrouwen hun dagtaak bestond vooral uit onderwijzen, wassen, kantklossen en bakken van hosties. Naast de ingang krijg je eerst een video te zien over het begijnhof en zijn inwoners, waarna je via een binnentuintje naar het eigenlijke museum wandelt. Handig kaartjes informeren je over de sacrale voorwerpen, schilderijen en het sombere bestaan van deze vrouwen.

De Cleyne Gouwblom
Bij het verderzetten van onze wandeling naar het laatste museum word onze aandacht getrokken door een kleine kapel in de rijhuizen van de Herentalsstraat. Het interieur van ‘De Cleyne Gouwblom’ ofwel Kapel O.L.Vrouw van Bijstand blijkt een bezoekje waard. Blijkbaar kwamen hier gelovige inwoners vroeger de goede afloop van diverse oorlogen afsmeken.

Het Nationaal Museum van de Speelkaart
Het wereldcentrum van de speelkaart geeft ons een zicht op de schoonheid en de productie van dit eeuwenoude spel. Onze gids zorgt voor de nodige interactie en laat de kinderen assisteren bij de drukdemonstraties. Sommige speelkaarten en drukpersen zijn ware juweeltjes. Na onze rondleiding kunnen we maar moeilijk geloven dat het kaartspel in de middeleeuwen aanzien werd als een spel van de duivel.

In den Spijtighen Duvel
Aan het spel van de duivel doen we niet mee, maar via de bierkroeg Den Spijtighen Duvel vinden we toch een link met de speelkaarten. In dit gezellige café beëindigen we onze uitstap met een heerlijke Hertenheer en het Straffe streekbier Schuppenboer. Deze twee spelfiguren blijken brouwsels te zijn van de Turnhoutse hobbybrouwers het Nest. We heffen een laatste maal het glas, de kinderen hun tas warme chocomelk en besluiten eensgezind dat Turnhout een plezant en kindvriendelijk alternatief is voor regenachtige dagen.

PRAKTISCHE INFORMATIE

  • Taxandriamuseum | Begijnenstraat 28 | 2300 Turnhout | Tel +32 (0)14 63 35
    Internet: www.tram41.be (centraal e-mail adres voor alle musea in Turnhout)
  • Begijnhofmuseum | Begijnhof 56 | 2300 Turnhout | Tel +32 (0)14 42 12 48
  • Nationaal Museum v/d  Speelkaart | Druivenstraat 18 | 2300 Turnhout | Tel + (0)14 41 56 21
  • In de Spijtighen Duvel | Otterstraat 99 | 2300 Turnhout | Tel +32 (0)14 42 35 00

Foto’s: © Bruno Loockx

Annemie Van den Bergh

  • Annemie Van den Bergh schreef reeds 3 artikels voor Reisreporter.
  • De andere berichten van Annemie Van den Bergh

Commentaar

Schrijf een reactie

terug naar boven